King's Birthday 2024

Entry List

All competitors who have entered King's Birthday 2024 are listed on these pages.

Long

MW10N (Shadowed 10 and under)

Eden Hoskin
Southland
Sam Lamason
No Club
Oliver MacLachlan
Nelson
Finn Maclaren
Nelson
Huxley Ross
Marlborough
Willa Rossl
Marlborough
Linnea Scott
Peninsula and Plains
Pippa Whitehead
Marlborough

Rec White (Recreational White)

Jasper Maclaren
Nelson
Karen Pedersen
Auckland

Rec Yellow (Recreational Yellow)

Serenity Chang
Counties Manukau
Rebecca Colvin
Marlborough
David Findlow
Auckland
Simon Goodwin
Nelson
Toby Gribble
Auckland
Paula Holden
Nelson
Hannah Jemmett
No Club
Shirley Lin
Counties Manukau
Mitchell MacLachlan
Nelson
Hillary McDonald
Nelson
Briar McLean
Auckland
Soizick Mesnage
Auckland
Arlo Radford
Nelson
John Radford
Nelson
Courtney Wheeler
Counties Manukau
Sarah Wild
Peninsula and Plains

Rec Orange (Recreational Orange)

Mia Abernethy
Red Kiwi
Keith Bond
Taranaki
Susy Carryer
Auckland
Tony Chang
Counties Manukau
Richard Clarkson
Nelson
Andy Corbin
No Club
Wendy Ford
Nelson
Tracey Hamilton
Nelson
Sophie Hart
Marlborough
Clodagh Hoare
Counties Manukau
Steve Hobson
Marlborough
Nicky Hogarth
Peninsula and Plains
Gillian Holdcroft
Auckland
Sandra Hutchison
Auckland
Jan Jager
Nelson
Bronwyn Kett
No Club
Mary Ann Kulh
OZ - Parawanga
Rae-anne Kurucz
No Club
Grant MacDonald
Nelson
Shelley Mackinlay-Milne
Auckland
Jack Matthews
Wellington
Lynn McBain
Wellington
Shane McClay
No Club
Debbie McGowan
Auckland
Quintin Meads
Counties Manukau
Clare Moore
Marlborough
Renee Motion
Counties Manukau
Tony Motion
Counties Manukau
Eve Newton
Nelson
Alistair Nicoll
Hawke's Bay
Sarah Nicoll
Hawke's Bay
Krissy O'Donnell
Nelson
Bryan Penney
Nelson
Tracy Penney
Nelson
Vicki Rees-Jones
Waikato
Ursula Schwarzenbach
Nelson
Beth Spence
Peninsula and Plains
Aaron Stallard
Nelson
Kate Swanson
Nelson
Glenn Syman
Wellington
Lizzie Thomas
Nelson
Jilt Van Keulen
Peninsula and Plains
Linda Wallace
Hawke's Bay
Dan Walsh
Auckland
Laura Williams
Wellington
Graeme Young
Peninsula and Plains

M10A (Men 10 and under)

Henry Wild
Peninsula and Plains

M12A (Men 12 and under)

Jeremy Freeman
Peninsula and Plains
William Reeves
Auckland
Walter Symons
Peninsula and Plains
Scott Tucker
No Club

JBA (Junior Boys A)

George Abbott
Counties Manukau
Jakob Abernethy
Red Kiwi
Harley Brennan
Bay of Plenty
Courage Chang
Counties Manukau
Arya Chebbi
Hawke's Bay
Sam Cook
Peninsula and Plains
Micah Dunn
Nelson
Nicholas Freeman
Peninsula and Plains
Thurein Halpin
OZ - Parawanga
Caleb Jansen
Peninsula and Plains
Matthew Layton
OZ - Nillumbik Emus
Alex Maxwell
Hawke's Bay
James Maxwell
Hawke's Bay
Zack Meads
Counties Manukau
Charlie Milne
Auckland
Ryan Newth
No Club
Barnaby O'Neill
Peninsula and Plains
Ned O'Neill
Peninsula and Plains
Tor Prince
Peninsula and Plains
Evan Rees-Jones
Waikato
Isaac Stewart
North West
Hector Symons
Peninsula and Plains
Jack Trowsdale
Auckland
Alex Tucker
No Club
Louis Van Keulen
Peninsula and Plains
Lincoln Wheeler
Counties Manukau
Xavier White
Auckland
Samuel Wild
Peninsula and Plains
Hamish Zinzan
Peninsula and Plains

JBB (Junior Boys B)

Patrick Ellis
No Club
Daniel Porteous
No Club
Jack Prentice
Nelson
Lachie Walsh
Auckland

SBA (Senior Boys A)

Reuben Adye
Auckland
Tim Bacchus
Counties Manukau
Oscar Burns
Bay of Plenty
Joseph Cameron
Nelson
Cody Carter
Auckland
Leo Croxford
Nelson
Max Franks
Hawke's Bay
Jonathan Green
Hutt Valley
Matthew Greenwood
Auckland
Luke Jansen
Peninsula and Plains
Joshua Jones
Peninsula and Plains
Blake Mckinnon
Counties Manukau
James Milne
Auckland
Bryn Morgan
Hawke's Bay
Cameron Motion
Counties Manukau
Leo O'Neill
Peninsula and Plains
Thomas Potts
Hawke's Bay
Solomon Randerson
Auckland
Isaac Steenson
Taranaki
Cole Tait
Peninsula and Plains
Finn Van Keulen
Peninsula and Plains
James Wallace
Hawke's Bay
David Wayne
Peninsula and Plains
William Wood
Counties Manukau
James Wright
Peninsula and Plains
Thomas Zinzan
Peninsula and Plains

SBB (Senior Boys B)

Khome Grau
No Club
Firmin Mignon-Onfray
Nelson

M20E (Men 20 and under)

Sam Carryer
Auckland
Nicholas Green
Auckland
Felix Hunt
Peninsula and Plains
Jakob Knoef
Peninsula and Plains
Riley McFarlane
OZ - Australian Bushrangers
Jake McLellan
Hutt Valley
Nick Stanley
OZ - Australian Bushrangers
Eddie Swain
Nelson
Callum Wishart
Auckland

M21A (Men Open)

David Duncan
Marlborough
Roland Eveleens
Nelson
Richard Greatrex
Nelson
Tom Higgins
Taranaki
Rupert MacLachlan
Nelson
Sam Middleton
Wellington
Jamal Murray
Nelson
Alan Newton
Nelson
Greg O'Donnell
Nelson
Daniel Penney
Nelson
Andrew Slattery
Red Roos
William Steel
Peninsula and Plains
Ashley Whitehead
Marlborough

M21AS (Men Open)

Blake Hone
No Club

M21E (Men Open)

Matt Bixley
Peninsula and Plains
Cameron Bonar
North West
Tane Cambridge
Peninsula and Plains
Ed Cory-Wright
Wellington
Riley Croxford
Nelson
Duncan Currie
OZ - Garingal
Brent Edwards
Nelson
Oliver Egan
Peninsula and Plains
Nathan Fa'avae
Nelson
Nick Hann
Peninsula and Plains
Patrick Higgins
Nelson
Owain John
Nelson
Ryan Moore
Peninsula and Plains
Fergus O'Neill
Peninsula and Plains
Jonty Oram
Auckland
Aaron Prince
Peninsula and Plains
Matt Scott
Peninsula and Plains
Ayrton Shadbolt
Peninsula and Plains
Dougal Shepherd
Nelson
Nick Smith
Peninsula and Plains
Scott Smith
Nelson
Liam Stolberger
North West

M40A (Men 40 and over)

Arvo Ambel
Marlborough
Greg Bacchus
Counties Manukau
BJ Bauzon
Auckland
James Cameron
Nelson
Tim Fraser-Harris
Nelson
Steve Hoskin
Southland
Stephen John
Peninsula and Plains
Geoff Lawford
OZ - Abominable O-men
Alan Maxwell
Hawke's Bay
Neill McGowan
Auckland
Daniel Moore
Marlborough
Kevin O'Donnell
Nelson
Nick Reeves
Auckland
Nick Ross
Marlborough
Brett Wheeler
Counties Manukau
Jonathan Wheeler
Auckland

M40AS (Men 40 and over)

Peter Dickie
Peninsula and Plains
David Middleton
Wellington
Gavin Milne
Auckland
Jason Wu
Auckland

M50A (Men 50 and over)

Darren Ashmore
Nelson
Mark Austin
Dunedin
Matthew Bell
Auckland
Stephen Bradley
Marlborough
Kyle Brennan
Bay of Plenty
Alistair Cory-Wright
Peninsula and Plains
Garry Dean
Auckland
Marcus Diprose
Peninsula and Plains
Martin Freeman
Peninsula and Plains
Nic Gorman
Peninsula and Plains
Colin Hope
Nelson
Jonathan Hunt
Peninsula and Plains
Carsten Joergensen
Peninsula and Plains
Phil Kendon
Wellington
Jonathan Linyard
Nelson
Llew McGivern
Counties Manukau
Grant Mckinnon
Counties Manukau
Andrew McLellan
No Club
Bruce McLeod
Dunedin
Alan Moore
Peninsula and Plains
Steve O'Neill
Peninsula and Plains
John Robertson
Hutt Valley
Bruce Steven
Peninsula and Plains
Digby Symons
Peninsula and Plains
Pat van Berkel
Hutt Valley
Alistair White
Auckland
Anthony Wild
Peninsula and Plains

M60A (Men 60 and over)

Michael Burt
OZ - Red Roos
Peter Cleary
Peninsula and Plains
Simon Comeskey
Wellington
Guy Cory-Wright
Auckland
Martin Crosby
Auckland
Graeme Dawson
OZ - Garingal
Rob Garden
North West
Jeff Greenwood
Auckland
Brent Hill
Taranaki
Norm Jager
Auckland
Steve Malthus
Nelson
Geoff Mead
North West
Owen Means
North West
David Melrose
North West
Alister Metherell
Peninsula and Plains
Stephen Payne
North West
David Poland
OZ - Orienteering ACT
Peter Ramsden
Red Kiwi
David Shadbolt
Peninsula and Plains
Ian Simpson
Bay of Plenty
Andrew Upsall
Nelson
Tim Webb
Dunedin
Peter Wood
Wellington

M70A (Men 70 and over)

Greg Bate
Nelson
Pat Bodger
Peninsula and Plains
Andy Buchanan
Peninsula and Plains
Dick Dinsdale
Wellington
Ken Dowling
Peninsula and Plains
Richard English
Peninsula and Plains
Neil Kane
Wellington
Dave Laurie
Peninsula and Plains
Stuart Melville
No Club
Dave Middleton
North West
Hugh Moore
OZ - Red Roos
Rob Rix
Nelson
Joe Sherriff
Dunedin
Alistair Stewart
Auckland
Graham Teahan
Red Kiwi
Ted van Geldermalsen
Hutt Valley
Lindsay Wood
Nelson
Michael Wood
Hutt Valley

M80A (Men 80 and over)

Chris Gelderman
North West
Gavin Scott
Hutt Valley

M90A (Men 90 and over)

Ian Holden
Nelson

W12A (Women 12 and under)

Mia Ashmore
Nelson
Piper Hoskin
Southland

JGA (Junior Girls A)

Audrey Austin
Dunedin
Sophie Bacchus
Counties Manukau
Maggie Bauzon
Auckland
Zara Bint
Auckland
Elena Burns
Bay of Plenty
Ada Findlow
Auckland
Cerys Findlow
Auckland
Emily Fippard-Peacock
Auckland
Samantha Foote
Peninsula and Plains
Shari Gilbert
OZ - Range Runners
Stella Gillman
Peninsula and Plains
Alexandra Gribble
Auckland
Chloe Gribble
Auckland
Sanda Halpin
OZ - Parawanga
Sophie Herde
Auckland
Jemima Hoskin
Southland
Torun Joergensen
Peninsula and Plains
Nia Linyard
Nelson
Lexi McLeod
Dunedin
Aless Nicholson
Auckland
Lara Nicoll
Hawke's Bay
Greta Prince
Peninsula and Plains
Emily Reeves
Auckland
Dora Slavich
Auckland
Petra Slavich
Auckland
Brooke Speers
Hawke's Bay
Christina Symons
Peninsula and Plains
Victoria Underwood
Bay of Plenty
Pippa Wallace
Hawke's Bay
Mila Walsh
Auckland
Cate Wheeler
Auckland
Sarah Williams
Auckland
Anna Wright
Peninsula and Plains

SGA (Senior Girls A)

Anna Batcheler
Auckland
Madeline Bell
Auckland
Imogen Blundell
Bay of Plenty
Alyssa Clark
Auckland
Cassie Colbourne
Taranaki
Grace Cory-Wright
Auckland
Annabel Diprose
Peninsula and Plains
Juliet Freeman
Peninsula and Plains
Niamh Hoare
Counties Manukau
Orla Hoare
Counties Manukau
Annabelle Holdcroft
Auckland
Harriet Johnston
Auckland
Solenn Jordan
Counties Manukau
Georgia Lindroos
Auckland
Keshia Linyard
Nelson
Alicia McGivern
Counties Manukau
Ami McGowan
Auckland
Morag McLellan
Hutt Valley
Kyla Moore
Peninsula and Plains
Lani Murray
Nelson
Amy Nicoll
Hawke's Bay
Sienna Payne
North West
Karin Prince
Peninsula and Plains
Nika Rayward
Nelson
Kate Robinson
Auckland
Sophie Sara
Peninsula and Plains
Charlotte Spence
North West
Lizzie Stapleton Coffey
Peninsula and Plains
Ciara Swan
Counties Manukau
Katelin Toes
Auckland
Lily West
Counties Manukau
Beth Wheeler
Auckland
Charlotte Wood
Counties Manukau
Alicia Wu
Auckland

SGB (Senior Girls B)

Catherine Motion
Counties Manukau
Isabelle Schwarzenbach
Nelson
Grace Werner
Nelson

W20E (Women 20 and under)

Anna Babington
Peninsula and Plains
Katherine Babington
Peninsula and Plains
Sam Bixley
Peninsula and Plains
Tide Fa'avae
Nelson
Ciara Hoare
Counties Manukau
Phoebe Hunt
Peninsula and Plains
Liana Stubbs
OZ - Australian Bushrangers
Sophie Taverna
OZ - Australian Bushrangers
Sofia Toes
Auckland

W21A (Women Open)

Saya Creaser
Nelson
Anya Murray
Nelson
Naomi Whitehead
Marlborough

W21AS (Women Open)

Megan Carter
Nelson
Dayna Higgins
Taranaki
Amelia Horne
Nelson
Monika Lee
OZ - Garingal
Libby Malthus
Taranaki
Kate Salmon
Peninsula and Plains

W21E (Women Open)

Rachel Allen
No Club
Renee Beveridge
North West
Marina Comeskey
Nelson
Katie Cory-Wright
Wellington
Rebecca Greenwood
Auckland
Sophie Harrison
Peninsula and Plains
Piret Klade
Hawke's Bay
Lara Molloy
Wellington
Sara Prince
Peninsula and Plains
Lara Scott
Peninsula and Plains
Anna Sheldon
OZ - Australian Bushrangers
Heidi Stolberger
North West
Georgia Whitla
Nelson

W40A (Women 40 and over)

Stephanie Barker
Nelson
Stacey Colbourne
Taranaki
Suze Fraser-Harris
Nelson
Sally Lattimore
Nelson
Jana Maclaren
Nelson
Maegan McIsaac
Nelson
Ocean Mercier
Hutt Valley
Jane Orbell
Nelson
Belinda Reeves
Auckland
Rebecca Smith
Nelson
Katie Symons
Peninsula and Plains
Wendy Taverna
OZ - Central Highlands
Jasmine Zhang
Auckland

W40AS (Women 40 and over)

Ceridwen Jones
Marlborough
Rachel Middleton
Wellington
Helen O'Neill
Peninsula and Plains
Diana Worthy
Nelson
Melisa Zinzan
Peninsula and Plains

W50A (Women 50 and over)

Jenni Adams
Peninsula and Plains
Lisa Ainley
Peninsula and Plains
Ann Bixley
Dunedin
Kathryn Chrystal
Auckland
Lisa Chubb
Peninsula and Plains
Jean Cory-Wright
Peninsula and Plains
Monique Dean
Auckland
Jodie Fa'avae
Nelson
Christina Freeman
Peninsula and Plains
Marquita Gelderman
North West
Luisa Giacon
No Club
Jan Harrison
Peninsula and Plains
Katie Hill
Wellington
Ann Kendon
Wellington
Jane Lambert
Nelson
Carey Martin
Taranaki
Dale McDonald
Nelson
Jo McKenzie
Hutt Valley
Julia Moore
Peninsula and Plains
Fleur Murray
Nelson
Iona Powell
Peninsula and Plains
Anna Robertson
Hutt Valley
Adrienne Shadbolt
Peninsula and Plains
Sarah Steel
Peninsula and Plains
Alison Stubbs
OZ - Australopers - Tasmania
Rachel Tapsell
No Club
Wendy van den Berg
Nelson
Mary Wadsworth
Auckland
Genevieve Webb
Dunedin
Jo Wood
Counties Manukau

W60A (Women 60 and over)

Stella Bond
Taranaki
Jenny Bourne
OZ - Abominable O-men
Toni Brown
OZ - Orienteering ACT
Barbara Dawson
OZ - Garingal
Catrina Forbes
Marlborough
Jane Harding
Wellington
Beverley Holder
Wellington
Lynne John
Peninsula and Plains
Alison MacDonald
Nelson
Lisa Mead
North West
Liz Nicholson
Wairarapa
Annette Orchard
Auckland
Carol Ramsden
Red Kiwi
Maggi Salmon
Nelson
Anna Varnham
Wellington
Jo Wilson
Dunedin

W70A (Women 70 and over)

Bronwen Allen
North West
Anitra Dowling
Peninsula and Plains
Sally Duston
Southland
Kate Fortune
Wellington
Chris Jager
Auckland
Dorothy Kane
Wellington
Val Rogers
Nelson
Joanna Stewart
Auckland

W80A (Women 80 and over)

Val Robinson
Counties Manukau