King's Birthday 2024

Entry List

All competitors who have entered King's Birthday 2024 are listed on these pages.

Middle

MW10N (Shadowed 10 and under)

Eden Hoskin
Southland
Oliver MacLachlan
Nelson
Finn Maclaren
Nelson
Huxley Ross
Marlborough
Willa Rossl
Marlborough
Linnea Scott
Peninsula and Plains
Pippa Whitehead
Marlborough

Rec White (Recreational White)

Jasper Maclaren
Nelson
Karen Pedersen
Auckland

Rec Yellow (Recreational Yellow)

Serenity Chang
Counties Manukau
Rebecca Colvin
Marlborough
Hendrix Elworthy
Nelson
David Findlow
Auckland
Asher Goodwin
Nelson
Elias Goodwin
Nelson
Roxanne Gradwell
Nelson
Toby Gribble
Auckland
Paula Holden
Nelson
Hannah Jemmett
No Club
Richarda Jochems
Nelson
Shirley Lin
Counties Manukau
Mitchell MacLachlan
Nelson
Briar McLean
Auckland
Soizick Mesnage
Auckland
Arlo Radford
Nelson
John Radford
Nelson
Courtney Wheeler
Counties Manukau
Sarah Wild
Peninsula and Plains

Rec Orange (Recreational Orange)

Anthea Abbott
Counties Manukau
Mia Abernethy
Red Kiwi
Keith Bond
Taranaki
Tony Chang
Counties Manukau
Richard Clarkson
Nelson
Rebecca Douglas-Clifford
No Club
Wendy Ford
Nelson
Simon Goodwin
Nelson
Sophie Hart
Marlborough
Clodagh Hoare
Counties Manukau
Steve Hobson
Marlborough
Gillian Holdcroft
Auckland
Ryan Hone
No Club
Sandra Hutchison
Auckland
Bronwyn Kett
No Club
Mary Ann Kulh
OZ - Parawanga
Rae-anne Kurucz
No Club
Grant MacDonald
Nelson
Shelley Mackinlay-Milne
Auckland
Jack Matthews
Wellington
Shane McClay
No Club
Mori McCuskey
Nelson
Hillary McDonald
Nelson
Debbie McGowan
Auckland
Renee Motion
Counties Manukau
Tony Motion
Counties Manukau
Eve Newton
Nelson
Alistair Nicoll
Hawke's Bay
Sarah Nicoll
Hawke's Bay
Krissy O'Donnell
Nelson
Jack Prentice
Nelson
Aaron Stallard
Nelson
Robert Sutton
Nelson
Glenn Syman
Wellington
Linda Wallace
Hawke's Bay
Dan Walsh
Auckland
Billy Werner
Nelson
Tessa Werner
Nelson
Laura Williams
Wellington

M10A (Men 10 and under)

Henry Wild
Peninsula and Plains

M12A (Men 12 and under)

Jeremy Freeman
Peninsula and Plains
William Reeves
Auckland
Walter Symons
Peninsula and Plains
Scott Tucker
No Club

JBA (Junior Boys A)

George Abbott
Counties Manukau
Jakob Abernethy
Red Kiwi
Harley Brennan
Bay of Plenty
Courage Chang
Counties Manukau
Arya Chebbi
Hawke's Bay
Sam Cook
Peninsula and Plains
Micah Dunn
Nelson
Nicholas Freeman
Peninsula and Plains
Thurein Halpin
OZ - Parawanga
Caleb Jansen
Peninsula and Plains
Matthew Layton
OZ - Nillumbik Emus
Alex Maxwell
Hawke's Bay
James Maxwell
Hawke's Bay
Zack Meads
Counties Manukau
Charlie Milne
Auckland
Ryan Newth
No Club
Barnaby O'Neill
Peninsula and Plains
Ned O'Neill
Peninsula and Plains
Tor Prince
Peninsula and Plains
Evan Rees-Jones
Waikato
Ashton Stevenson
Nelson
Isaac Stewart
North West
Hector Symons
Peninsula and Plains
Jack Trowsdale
Auckland
Alex Tucker
No Club
Louis Van Keulen
Peninsula and Plains
Lincoln Wheeler
Counties Manukau
Xavier White
Auckland
Samuel Wild
Peninsula and Plains
Hamish Zinzan
Peninsula and Plains

JBB (Junior Boys B)

Patrick Ellis
No Club
Daniel Porteous
No Club
Lachie Walsh
Auckland
Zac Werner
Nelson

SBA (Senior Boys A)

Reuben Adye
Auckland
Tim Bacchus
Counties Manukau
Oscar Burns
Bay of Plenty
Joseph Cameron
Nelson
Cody Carter
Auckland
Leo Croxford
Nelson
Max Franks
Hawke's Bay
Jonathan Green
Hutt Valley
Matthew Greenwood
Auckland
Luke Jansen
Peninsula and Plains
Joshua Jones
Peninsula and Plains
Blake Mckinnon
Counties Manukau
James Milne
Auckland
Bryn Morgan
Hawke's Bay
Cameron Motion
Counties Manukau
Leo O'Neill
Peninsula and Plains
Thomas Potts
Hawke's Bay
Solomon Randerson
Auckland
Isaac Steenson
Taranaki
Cole Tait
Peninsula and Plains
Finn Van Keulen
Peninsula and Plains
James Wallace
Hawke's Bay
David Wayne
Peninsula and Plains
William Wood
Counties Manukau
James Wright
Peninsula and Plains
Thomas Zinzan
Peninsula and Plains

SBB (Senior Boys B)

Firmin Mignon-Onfray
Nelson
Ollie Werner
Nelson

M20E (Men 20 and under)

Sam Carryer
Auckland
Nicholas Green
Auckland
Felix Hunt
Peninsula and Plains
Jakob Knoef
Peninsula and Plains
Riley McFarlane
OZ - Australian Bushrangers
Jake McLellan
Hutt Valley
Nick Stanley
OZ - Australian Bushrangers
Eddie Swain
Nelson
Callum Wishart
Auckland

M21A (Men Open)

David Duncan
Marlborough
Roland Eveleens
Nelson
Richard Greatrex
Nelson
Tom Higgins
Taranaki
Blake Hone
No Club
Rupert MacLachlan
Nelson
Sam Middleton
Wellington
Jamal Murray
Nelson
Alan Newton
Nelson
Greg O'Donnell
Nelson
Clayton Shadbolt
Peninsula and Plains
Andrew Slattery
Red Roos
William Steel
Peninsula and Plains
Ashley Whitehead
Marlborough

M21E (Men Open)

Matt Bixley
Peninsula and Plains
Cameron Bonar
North West
Tane Cambridge
Peninsula and Plains
Ed Cory-Wright
Wellington
Riley Croxford
Nelson
Duncan Currie
OZ - Garingal
Brent Edwards
Nelson
Oliver Egan
Peninsula and Plains
Nick Hann
Peninsula and Plains
Patrick Higgins
Nelson
Carsten Joergensen
Peninsula and Plains
Owain John
Nelson
Ryan Moore
Peninsula and Plains
Fergus O'Neill
Peninsula and Plains
Jonty Oram
Auckland
Daniel Penney
Nelson
Aaron Prince
Peninsula and Plains
Matt Scott
Peninsula and Plains
Ayrton Shadbolt
Peninsula and Plains
Dougal Shepherd
Nelson
Nick Smith
Peninsula and Plains
Scott Smith
Nelson
Liam Stolberger
North West

M40A (Men 40 and over)

Arvo Ambel
Marlborough
Greg Bacchus
Counties Manukau
BJ Bauzon
Auckland
James Cameron
Nelson
Nathan Fa'avae
Nelson
Tim Fraser-Harris
Nelson
Steve Hoskin
Southland
Stephen John
Peninsula and Plains
Geoff Lawford
OZ - Abominable O-men
Alan Maxwell
Hawke's Bay
Neill McGowan
Auckland
Kevin O'Donnell
Nelson
Nick Reeves
Auckland
Nick Ross
Marlborough
Brett Wheeler
Counties Manukau
Jonathan Wheeler
Auckland

M40AS (Men 40 and over)

Peter Dickie
Peninsula and Plains

M50A (Men 50 and over)

Darren Ashmore
Nelson
Mark Austin
Dunedin
Matthew Bell
Auckland
Stephen Bradley
Marlborough
Kyle Brennan
Bay of Plenty
Andy Corbin
No Club
Alistair Cory-Wright
Peninsula and Plains
Garry Dean
Auckland
Marcus Diprose
Peninsula and Plains
Martin Freeman
Peninsula and Plains
Nic Gorman
Peninsula and Plains
Colin Hope
Nelson
Jonathan Hunt
Peninsula and Plains
Phil Kendon
Wellington
Jonathan Linyard
Nelson
Llew McGivern
Counties Manukau
Grant Mckinnon
Counties Manukau
Bruce McLeod
Dunedin
David Middleton
Wellington
Gavin Milne
Auckland
Alan Moore
Peninsula and Plains
Steve O'Neill
Peninsula and Plains
Mark Rayward
Nelson
John Robertson
Hutt Valley
Bruce Steven
Peninsula and Plains
Digby Symons
Peninsula and Plains
Pat van Berkel
Hutt Valley
Jilt Van Keulen
Peninsula and Plains
Rob Wayne
No Club
Alistair White
Auckland
Anthony Wild
Peninsula and Plains
Jason Wu
Auckland

M60A (Men 60 and over)

Michael Burt
OZ - Red Roos
Peter Cleary
Peninsula and Plains
Simon Comeskey
Wellington
Guy Cory-Wright
Auckland
Martin Crosby
Auckland
Graeme Dawson
OZ - Garingal
Rob Garden
North West
Jeff Greenwood
Auckland
Brent Hill
Taranaki
Jan Jager
Nelson
Norm Jager
Auckland
Steve Malthus
Nelson
Geoff Mead
North West
Owen Means
North West
David Melrose
North West
Alister Metherell
Peninsula and Plains
Stephen Payne
North West
David Poland
OZ - Orienteering ACT
Peter Ramsden
Red Kiwi
Steve Salmon
Nelson
David Shadbolt
Peninsula and Plains
Ian Simpson
Bay of Plenty
Andrew Upsall
Nelson
Tim Webb
Dunedin
Peter Wood
Wellington

M70A (Men 70 and over)

Greg Bate
Nelson
Pat Bodger
Peninsula and Plains
Andy Buchanan
Peninsula and Plains
Dick Dinsdale
Wellington
Ken Dowling
Peninsula and Plains
Richard English
Peninsula and Plains
Neil Kane
Wellington
Dave Laurie
Peninsula and Plains
Stuart Melville
No Club
Dave Middleton
North West
Hugh Moore
OZ - Red Roos
Rob Rix
Nelson
Joe Sherriff
Dunedin
Lindsay Smith
Nelson
Alistair Stewart
Auckland
Ted van Geldermalsen
Hutt Valley
Lindsay Wood
Nelson
Michael Wood
Hutt Valley

M80A (Men 80 and over)

Chris Gelderman
North West
John Robinson
Counties Manukau
Gavin Scott
Hutt Valley

M90A (Men 90 and over)

Ian Holden
Nelson

W12A (Women 12 and under)

Mia Ashmore
Nelson
Piper Hoskin
Southland

JGA (Junior Girls A)

Audrey Austin
Dunedin
Sophie Bacchus
Counties Manukau
Maggie Bauzon
Auckland
Zara Bint
Auckland
Elena Burns
Bay of Plenty
Ada Findlow
Auckland
Cerys Findlow
Auckland
Emily Fippard-Peacock
Auckland
Samantha Foote
Peninsula and Plains
Shari Gilbert
OZ - Range Runners
Stella Gillman
Peninsula and Plains
Alexandra Gribble
Auckland
Chloe Gribble
Auckland
Sanda Halpin
OZ - Parawanga
Sophie Herde
Auckland
Jemima Hoskin
Southland
Torun Joergensen
Peninsula and Plains
Nia Linyard
Nelson
Lexi McLeod
Dunedin
Aless Nicholson
Auckland
Lara Nicoll
Hawke's Bay
Greta Prince
Peninsula and Plains
Emily Reeves
Auckland
Dora Slavich
Auckland
Petra Slavich
Auckland
Brooke Speers
Hawke's Bay
Christina Symons
Peninsula and Plains
Victoria Underwood
Bay of Plenty
Pippa Wallace
Hawke's Bay
Mila Walsh
Auckland
Cate Wheeler
Auckland
Sarah Williams
Auckland
Anna Wright
Peninsula and Plains

SGA (Senior Girls A)

Anna Batcheler
Auckland
Madeline Bell
Auckland
Imogen Blundell
Bay of Plenty
Alyssa Clark
Auckland
Cassie Colbourne
Taranaki
Grace Cory-Wright
Auckland
Annabel Diprose
Peninsula and Plains
Juliet Freeman
Peninsula and Plains
Niamh Hoare
Counties Manukau
Orla Hoare
Counties Manukau
Annabelle Holdcroft
Auckland
Harriet Johnston
Auckland
Solenn Jordan
Counties Manukau
Georgia Lindroos
Auckland
Keshia Linyard
Nelson
Alicia McGivern
Counties Manukau
Ami McGowan
Auckland
Morag McLellan
Hutt Valley
Kyla Moore
Peninsula and Plains
Lani Murray
Nelson
Amy Nicoll
Hawke's Bay
Sienna Payne
North West
Karin Prince
Peninsula and Plains
Nika Rayward
Nelson
Kate Robinson
Auckland
Sophie Sara
Peninsula and Plains
Charlotte Spence
North West
Lizzie Stapleton Coffey
Peninsula and Plains
Ciara Swan
Counties Manukau
Katelin Toes
Auckland
Lily West
Counties Manukau
Beth Wheeler
Auckland
Charlotte Wood
Counties Manukau
Alicia Wu
Auckland

SGB (Senior Girls B)

Catherine Motion
Counties Manukau

W20E (Women 20 and under)

Anna Babington
Peninsula and Plains
Katherine Babington
Peninsula and Plains
Sam Bixley
Peninsula and Plains
Tide Fa'avae
Nelson
Ciara Hoare
Counties Manukau
Phoebe Hunt
Peninsula and Plains
Anya Murray
Nelson
Liana Stubbs
OZ - Australian Bushrangers
Sophie Taverna
OZ - Australian Bushrangers
Sofia Toes
Auckland

W21A (Women Open)

Megan Carter
Nelson
Saya Creaser
Nelson
Dayna Higgins
Taranaki
Libby Malthus
Taranaki
Kate Salmon
Peninsula and Plains
Naomi Whitehead
Marlborough

W21AS (Women Open)

Monika Lee
OZ - Garingal
Lizzie Thomas
Nelson

W21E (Women Open)

Rachel Allen
No Club
Renee Beveridge
North West
Marina Comeskey
Nelson
Katie Cory-Wright
Wellington
Rebecca Greenwood
Auckland
Sophie Harrison
Peninsula and Plains
Piret Klade
Hawke's Bay
Lara Molloy
Wellington
Sara Prince
Peninsula and Plains
Anna Sheldon
OZ - Australian Bushrangers
Heidi Stolberger
North West
Georgia Whitla
Nelson

W40A (Women 40 and over)

Stephanie Barker
Nelson
Stacey Colbourne
Taranaki
Suze Fraser-Harris
Nelson
Sally Lattimore
Nelson
Maegan McIsaac
Nelson
Ocean Mercier
Hutt Valley
Jane Orbell
Nelson
Vicki Rees-Jones
Waikato
Belinda Reeves
Auckland
Lara Scott
Peninsula and Plains
Rebecca Smith
Nelson
Katie Symons
Peninsula and Plains
Wendy Taverna
OZ - Central Highlands
Diana Worthy
Nelson
Jasmine Zhang
Auckland

W40AS (Women 40 and over)

Ann Kendon
Wellington
Helen O'Neill
Peninsula and Plains
Melisa Zinzan
Peninsula and Plains

W50A (Women 50 and over)

Jenni Adams
Peninsula and Plains
Lisa Ainley
Peninsula and Plains
Ann Bixley
Dunedin
Susy Carryer
Auckland
Kathryn Chrystal
Auckland
Lisa Chubb
Peninsula and Plains
Jean Cory-Wright
Peninsula and Plains
Monique Dean
Auckland
Jodie Fa'avae
Nelson
Christina Freeman
Peninsula and Plains
Marquita Gelderman
North West
Luisa Giacon
No Club
Jan Harrison
Peninsula and Plains
Katie Hill
Wellington
Nicky Hogarth
Peninsula and Plains
Ceridwen Jones
Marlborough
Jane Lambert
Nelson
Carey Martin
Taranaki
Dale McDonald
Nelson
Jo McKenzie
Hutt Valley
Rachel Middleton
Wellington
Julia Moore
Peninsula and Plains
Fleur Murray
Nelson
Iona Powell
Peninsula and Plains
Anna Robertson
Hutt Valley
Adrienne Shadbolt
Peninsula and Plains
Beth Spence
Peninsula and Plains
Sarah Steel
Peninsula and Plains
Alison Stubbs
OZ - Australopers - Tasmania
Rachel Tapsell
No Club
Wendy van den Berg
Nelson
Mary Wadsworth
Auckland
Genevieve Webb
Dunedin
Jo Wood
Counties Manukau

W60A (Women 60 and over)

Stella Bond
Taranaki
Jenny Bourne
OZ - Abominable O-men
Toni Brown
OZ - Orienteering ACT
Barbara Dawson
OZ - Garingal
Catrina Forbes
Marlborough
Jane Harding
Wellington
Beverley Holder
Wellington
Lynne John
Peninsula and Plains
Alison MacDonald
Nelson
Lynn McBain
Wellington
Lisa Mead
North West
Liz Nicholson
Wairarapa
Annette Orchard
Auckland
Carol Ramsden
Red Kiwi
Maggi Salmon
Nelson
Anna Varnham
Wellington
Jo Wilson
Dunedin

W70A (Women 70 and over)

Bronwen Allen
North West
Anitra Dowling
Peninsula and Plains
Sally Duston
Southland
Kate Fortune
Wellington
Chris Jager
Auckland
Dorothy Kane
Wellington
Val Rogers
Nelson
Joanna Stewart
Auckland

W80A (Women 80 and over)

Val Robinson
Counties Manukau